Do zmiany oprogramowania do zarządzania gabinetem skłoniło nas kilka rzeczy. Z mojego punktu widzenia taka najważniejsza to był między innymi dostęp zdalny do karty pacjenta i do naszych opisów. Dlatego zdarza się, że często plan leczenia tworzę poza gabinetem. W związku z tym jest to dla mnie bardzo ważna funkcja, aby móc się zdalnie zalogować do karty pacjenta, móc podejrzeć coś napisać, coś dopisać, czasem coś delikatnie zmienić.
Z punktu widzenia lekarza bardzo ważną funkcją w IQ Dental jest delegowanie zadań. Dzięki modułowi zadań mogę w jasny klarowny sposób zapisać pewne polecenia pozostałym członkom zespołu jednocześnie mając pewność, że te zadania zostaną zrealizowane a dany aparat dla pacjenta w odpowiednim dniu będzie przygotowany. Kolejną taką ważną rzeczą dla mnie jest możliwość tworzenia szablonów planów leczenia. W ortodoncji często plany leczenia powtarzają się a więc w łatwy sposób mogę stworzyć dany szablon np. pod leczenie aparatem stałym, kosmetycznym, metalowym tudzież samoligaturującym lub pod np. leczenie aparatem nakładkowym. Wówczas tworząc plan leczenia dla nowego pacjenta odczytuję go z szablonu nie tracąc przy tym czasu na wprowadzanie każdej pozycji osobno, co jednocześnie jest bardzo użyteczne, dlatego że nie boję się, że którejś pozycji kluczowej pominę a często zdarzało mi się kiedy nie miałem w programach do prowadzenia gabinetu opcji szablonu planu leczenia.
W IQ Dental jest jeszcze jedna fantastyczna funkcja mianowicie ortodoncji, którzy mają gabinety wielospecjalistyczne i zajmują się konsultacją i rozdzielaniem leczenia na innych specjalistów jak na przykład leczenie zachowawcze, endodoncja, chirurgia skorzystają na pewno z funkcji inteligentnego generowania planów leczeń i procedur. Mianowicie wykonując dobrze diagram zębowy program automatycznie w sposób inteligentny tworzy nam ramowy plan leczenia z procedurami, które powinny zostać u danego pacjenta wykonane co zdecydowanie zaoszczędza czas takiego lekarza jak i zwiększa skuteczność, bo po prostu lekarz nie pominie żadnej koniecznej procedury, która u danego pacjenta powinna zostać wykonana.