Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

5 grudnia, 2019

Większość dorosłych ludzi ma na swoim koncie co najmniej kilka wizyt dentystycznych – a przynajmniej powinna mieć. W teorii więc, odrzucając przypadki skrajne, każdy z nas wie, jak przygotować się do wizyty w gabinecie dentystycznym. Jednak, jeśli spytamy o zdanie stomatologów, usłyszymy, że rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa.

Higiena przede wszystkim

Absolutnie podstawową zasadą wizyty u dentysty jest higiena jamy ustnej. Nie trzeba tu wiele tłumaczyć – lekarz całość pracy wykonuje przy zębach, które służą do gryzienia i przeżuwania, dlatego między nimi zawsze znajdą się resztki jedzenia z poprzedniego posiłku. W przypadku gdy ktoś nie przestrzega reguł podstawowej higieny jamy ustnej (szczotkowanie min. 2x dziennie – rano i wieczorem), efekt po zajęciu miejsca na fotelu dentystycznym może być piorunujący. Koniecznie pamiętajmy o poświęceniu kilku minut przed wizytą na dokładne wyszczotkowanie, a najlepiej również nitkowanie zębów.

Pamiętajmy o formalnościach

Przyczyn zmiany gabinetu dentystycznego może być wiele. Od skorzystania z usług tańszego specjalisty, przez przeprowadzkę, aż po chęć zasięgnięcia porady innego lekarza. Bardzo istotnym punktem leczenia jest obserwacja zmian zachodzących w ciele, a w przypadku stomatologii – w jamie ustnej. Dlatego bardzo ważne jest zabranie ze sobą wszelkiej dokumentacji medycznej, jeśli lekarz, do którego się wybieramy nie jest w jej posiadaniu. Szczególnie istotne jest zabranie ze sobą najnowszego zdjęcia pantomograficznego. Jeśli było wykonywane niedawno, nie ma potrzeby wydawania pieniędzy i marnowania czasu na zrobienie kolejnego.

Ponadto warto znać historię zabiegów, stosowanych znieczuleń, aplikowanych leków i plan dalszego leczenia. Wszystkie te informacje są cenne w kwestii maksymalizacji skuteczności i oszczędzania czasu.

Spokój psychiczny

Ten punkt nie dotyczy wszystkich pacjentów, ale dla niektórych jest wyjątkowo istotny. Jeśli cierpimy na dentofobię, czyli strach przed wizytą u dentysty i wszystkim, co z taką wizytą związane. Strach można opanować, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. W dniu wizyty postarajmy się wyjść odpowiednio wcześniej, aby uniknąć dodatkowego stresu związanego z korkami i utrudnieniami drogowymi. Na śniadanie warto zjeść sprawdzone i lubiane danie, posłuchać ulubionej muzyki i w miarę możliwości ograniczyć inne obowiązki. Można poprosić również o włączenie lubianej muzyki podczas zabiegu, która dodatkowo uspokoi nerwy.

Nie bójmy się pytać

Powodem niepokoju jest również niewiedza. Po zakończeniu wizyty dentysta powinien wyjaśnić wszystkie kwestie związane z dalszym postępowaniem, ale nie bójmy się dopytywać. Jeśli cokolwiek pozostało niejasne, każdy stomatolog powinien cierpliwie i dokładnie wytłumaczyć jak dbać o zęby w kolejnych godzinach i dniach. Warto spytać o czas, przez który należy powstrzymać się od jedzenia, co zrobić w przypadku bólu oraz na jakie alarmujące sygnały zwrócić uwagę i poinformować o nich lekarza. Garść podstawowych informacji pozwoli nam uniknąć wszelkich niedogodności, związanych z nieprawidłowym dbaniem o zdrowie po wizycie.

Wszystkie wątpliwości związane z wizytą u dentysta może rozwiać lekarz, do którego się wybieramy, dlatego nie należy obawiać się kontaktu z recepcją, bądź ze stomatologiem. Niektórzy specjaliści odpowiadają na wiadomości od razu, inni każą trochę czekać, ale profesjonalista zawsze udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

Udostępnij
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram