Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

5 grudnia, 2019

Większość dorosłych ludzi ma na swoim koncie co najmniej kilka wizyt dentystycznych – a przynajmniej powinna mieć. W teorii więc, odrzucając przypadki skrajne, każdy z nas wie, jak przygotować się do wizyty w gabinecie dentystycznym. Jednak, jeśli spytamy o zdanie stomatologów, usłyszymy, że rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa.

Higiena przede wszystkim

Absolutnie podstawową zasadą wizyty u dentysty jest higiena jamy ustnej. Nie trzeba tu wiele tłumaczyć – lekarz całość pracy wykonuje przy zębach, które służą do gryzienia i przeżuwania, dlatego między nimi zawsze znajdą się resztki jedzenia z poprzedniego posiłku. W przypadku gdy ktoś nie przestrzega reguł podstawowej higieny jamy ustnej (szczotkowanie min. 2x dziennie – rano i wieczorem), efekt po zajęciu miejsca na fotelu dentystycznym może być piorunujący. Koniecznie pamiętajmy o poświęceniu kilku minut przed wizytą na dokładne wyszczotkowanie, a najlepiej również nitkowanie zębów.

Pamiętajmy o formalnościach

Przyczyn zmiany gabinetu dentystycznego może być wiele. Od skorzystania z usług tańszego specjalisty, przez przeprowadzkę, aż po chęć zasięgnięcia porady innego lekarza. Bardzo istotnym punktem leczenia jest obserwacja zmian zachodzących w ciele, a w przypadku stomatologii – w jamie ustnej. Dlatego bardzo ważne jest zabranie ze sobą wszelkiej dokumentacji medycznej, jeśli lekarz, do którego się wybieramy nie jest w jej posiadaniu. Szczególnie istotne jest zabranie ze sobą najnowszego zdjęcia pantomograficznego. Jeśli było wykonywane niedawno, nie ma potrzeby wydawania pieniędzy i marnowania czasu na zrobienie kolejnego.

Ponadto warto znać historię zabiegów, stosowanych znieczuleń, aplikowanych leków i plan dalszego leczenia. Wszystkie te informacje są cenne w kwestii maksymalizacji skuteczności i oszczędzania czasu.

Spokój psychiczny

Ten punkt nie dotyczy wszystkich pacjentów, ale dla niektórych jest wyjątkowo istotny. Jeśli cierpimy na dentofobię, czyli strach przed wizytą u dentysty i wszystkim, co z taką wizytą związane. Strach można opanować, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. W dniu wizyty postarajmy się wyjść odpowiednio wcześniej, aby uniknąć dodatkowego stresu związanego z korkami i utrudnieniami drogowymi. Na śniadanie warto zjeść sprawdzone i lubiane danie, posłuchać ulubionej muzyki i w miarę możliwości ograniczyć inne obowiązki. Można poprosić również o włączenie lubianej muzyki podczas zabiegu, która dodatkowo uspokoi nerwy.

Nie bójmy się pytać

Powodem niepokoju jest również niewiedza. Po zakończeniu wizyty dentysta powinien wyjaśnić wszystkie kwestie związane z dalszym postępowaniem, ale nie bójmy się dopytywać. Jeśli cokolwiek pozostało niejasne, każdy stomatolog powinien cierpliwie i dokładnie wytłumaczyć jak dbać o zęby w kolejnych godzinach i dniach. Warto spytać o czas, przez który należy powstrzymać się od jedzenia, co zrobić w przypadku bólu oraz na jakie alarmujące sygnały zwrócić uwagę i poinformować o nich lekarza. Garść podstawowych informacji pozwoli nam uniknąć wszelkich niedogodności, związanych z nieprawidłowym dbaniem o zdrowie po wizycie.

Wszystkie wątpliwości związane z wizytą u dentysta może rozwiać lekarz, do którego się wybieramy, dlatego nie należy obawiać się kontaktu z recepcją, bądź ze stomatologiem. Niektórzy specjaliści odpowiadają na wiadomości od razu, inni każą trochę czekać, ale profesjonalista zawsze udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

Udostępnij

Sprawdź czy Wasz gabinet jest gotowy na Elektroniczną Dokumentację Medyczną i wysyłkę zdarzeń medycznych do platformy P1!

This will close in 0 seconds

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram