Sztuczna inteligencja w gabinecie stomatologicznym

31 lipca, 2020

Sztuczna inteligencja wdarła się szturmem w nasze życie. Spotykamy ją na każdym kroku – pomaga nam w samochodzie, steruje ruchem miejskim, a praktycznie każdy nowoczesny smartfon posiłkuje się nią przy robieniu zdjęć czy sugerowaniem nam najlepszej muzyki. Czy jednak sztuczna inteligencja może pojawić się w gabinecie lekarskim? Przecież to lata nabywania wiedzy i długa praktyka pozwala trafnie postawić diagnozę. Zatem czy możliwe jest, aby obecnie lekarza zastąpił komputer? Oczywiście, że nie!

Sztuczna inteligencja może być jednak jego potężnym wsparciem, ułatwiającym pracę, porządkującym dane i sugerującym najlepsze rozwiązania. Poznajcie specjalistyczne oprogramowanie dedykowane gabinetom stomatologicznym IQ Dental.

Gabinety stomatologiczne zawsze należały do jednych z najlepiej wyposażonych w nowinki technologiczne. Tego po prostu oczekują pacjenci, którzy chcą być leczeni nowoczesnymi metodami i z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Jest jednak coś jeszcze, bez czego nowoczesny gabinet stomatologiczny nie mógłby istnieć – komputerowy system, który umożliwia prowadzenie kart pacjentów czy umawianie wizyt. Teraz na rynku pojawił się zupełnie nowy produkt, oprogramowanie IQ Dental, które oprócz dobrze znanych modułów jak choćby możliwość umawiania wizyt, posiada szereg innowacyjnych dodatków. Jednym z najważniejszych, jest moduł sztucznej inteligencji wspierającej lekarza w postawieniu poprawnej diagnozy.

Jak to działa?

Jak zawsze wszystko zaczyna się od wywiadu. Jeśli podczas telefonicznego umawiania wizyty rejestratorka przeprowadzi wstępny wywiad z pacjentem, to program będzie wstanie przygotować lekarzowi sugerowane postępowanie, dopasowane do objawów. W skrócie, podczas rozmowy z pacjentem program pomaga zadawać odpowiednie pytania i po zaznaczeniu i/lub wpisaniu odpowiedzi jest w stanie samodzielnie postawić wstępną diagnozę i zasugerować odpowiedni tryb leczenia. Ma to na tyle istotne znaczenie już na etapie rejestracji, że pozwala przewidzieć czas konieczny na wykonanie konkretnej procedury medycznej. Jak wszyscy wiemy, nikt nie lubi czekać.

Drugim ważnym aspektem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji oprogramowania IQ Dental jest właśnie zdolność do postawienia wstępnej diagnozy i przygotowania planu sugerowanego leczenia. Po pierwsze, skraca to czas potrzebny lekarzowi na zebranie wywiadu i wstępne rozpoznanie. Po drugie, pomaga w doborze najlepszej metody leczenia.

Mechanizmy sztucznej inteligencji IQ Dental bazują na analizie wielu wcześniej opisanych schorzeń i towarzyszących im objawów, dzięki czemu są one w stanie z bardzo wysoką precyzją i trafnością wspomóc lekarza w postawieniu diagnozy i wyborze najlepszej metody postępowania. System za każdym razem wzbogaca się o nowe dane, a dostęp do wcześniejszej historii choroby pacjenta zwiększa trafność sugerowanego przez program rozwiązania. Dzięki temu lekarz patrząc na ekran komputera ma od razu wszystkie niezbędne dane. Ma możliwość przejrzenia rozpoznania opracowanego przez IQ Dental, sugerowanego sposobu leczenia i orientacyjnego czasu jego trwania. Wszystko to w bardzo czytelnej i przyjaznej dla użytkownika formie. Co więcej, jeśli do systemu zostały wgrane zdjęcia RTG, lekarz może na ekranie dokładnie się z nimi zapoznać. Wszystko to w jednej, kompletnej i inteligentnej aplikacji.

Lekarz wciąż decyduje

Należy podkreślić, że sztuczna inteligencja IQ Dental w żaden sposób nie zastępuje lekarza. Jest jego narzędziem, pomocą, ale to zawsze lekarz decyduje, czy skorzystać z sugerowanych przez oprogramowanie rozwiązań. W rękach osoby bez odpowiedniego wykształcenia i przede wszystkim doświadczenia, program będzie raczej nieprzydatny. Natomiast dla doświadczonego lekarza IQ Dental staje się jednak nieocenionym pomocnikiem, ułatwiającym pracę i skracającym czas wizyty.

Przyszłość już teraz

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji upowszechniają się i stają się obecne w coraz większej liczbie aspektów naszego życia. Teraz rozwiązania AI wchodzą do gabinetów stomatologicznych po to, aby obsługa pacjenta stała się jeszcze szybsza, wygodniejsza, a sama wizyta trwała krócej. Pomaga ona także lekarzom w zaplanowaniu leczenia i postawieniu trafnej diagnozy. Przyszłość stomatologii leży w rozwiązaniach takich, jak właśnie IQ Dental.

Udostępnij
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram